Fellowships, Awards, Master classes, Workshops:

  • 2019, Diploma, Ministry of Culture of the Republic of Armenia
  • 2018, 1st prize, “Woman before decision making”, International Festival of Modern Choreography, Vitebsk, Belarus
  • 2018, “Spellbound contemporary ballet”,Master classes by Maria Cossu and Mario Laterza. Italy-Belarus
  • 2018, Master classes of contemporary ballet by Giulianna Mele and Giacomo Todeschi, Italy-Belarus
  • 2018, Artistic residency at Auditorio de Tenerife, Canary Islands, Spain
  • 2018, 3rd  Prize, Public award ,“Woman before decision making”, Gdansk International Dance Contest Festival, Poland  
  • 2017, 1st prize , “Blessed” dance routine, Global Fest International Dance festival-contest, Moscow, Russia
  • 2017 Summer school, intensive contemporary dance classes by Thea Sosani dance theater (Germany, Reinsburg), Shekvetili, Georgia,
  • 2017, 3rd prize “Blessed” dance routine, Choreographic miniature contest, Belgrade, Serbia
  • 2017, Grand Prix, “Blessed” dance routine, Global Fest International Dance festival-contest, Yerevan, Armenia
  • 2017 AfterLab Performance by Valeria Khripach and Olga Rabetskaya (Belarus), Yerevan, Armenia
  • 2017, 1 week of Contemporary Dance classes by Julia Koderer (Germany, Munich); Yerevan, Armenia
  • 2016 Fellowship, Akademie der Kunste, Berlin, Germany
  • 2016 Master Classes by “The LaborGras” company, Berlin, Germany
  • 2015 Technical Contemporary Dance Class by Romain Guion (Switzerland, Zurich), Yerevan, Armenia
  • 2015, 2 weeks of Contemporary Dance and Choreography workshop and performance, DANCEformation Bremen, Germany
  • 2015, 1 week of Contemporary Dance and Choreography Summer School by Denise Lampart (Switzerland, Zurich) – Shekvetili, Georgia
  • 2014 Contemporary Dance and Choreography master calsses by Jochen Heckmann (Germany)- Tbilisi, Georgia
  • 2014 Modern dance Workshop by Victoria Malin, Candoco dance company (London. UK)- Yerevan, Armenia
  • 2014 Contemporary Dance Workshops by Will Pratt (UK, London), Tbilisi, Georgia
  • 2014 Erick Hawkins modern dance technique by Valerie Green, (New York, USA) –Yerevan, Armenia
  • 2013 Master classes by Juri Petukhov, Vaganov Ballet Academy (Moscow, RF), Tbilisi, Georgia
  • 2013 Masterclass in performance technique by Tatjana Fateeva,  Tbilisi, Georgia
  • 2009 Armenian Dance 2 Olympiad, Gold and silver medals in solo and duet modern dance nomination, Yerevan, Armenia
  • 2008 Armenian Dance 1st Olympiad, Gold and silver medals in solo and duet modern dance nomination, Yerevan, Armenia
  • 2008 Master classes by AKHRAM KHAN dance company (London, UK); Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography, Yerevan, Armenia
  • 2007 Master classes by Candoco dance company (London, UK), Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography, Yerevan, Armenia
  • 2008 International Traditional Wushu Competition, Gold medal (style chang quan), Yerevan, Armenia
  • 2006 “Baze” Pan-Armenian Youth Assembly, Dance nomination (gold medal), Yerevan, Armenia